V období menopauzy, tzv. přechodu, probíhají v těle žen změny. Vaječníky mu přestávají „dodávat“ hormon progesteron a estrogen. Jejich nedostatek pak způsobuje, že přichází často tzv. nával horka. Nepříjemné pocení spojené obvykle s několikaminutovou nevolností. Není divu, že v noci pak dochází k buzení. Ráno jsme pak bez nálady. Nepřidávejme k tomuto problému další v podobě deprese! Je potřeba s tím zkusit něco udělat a užít si zasloužený dostatečný a zdravý odpočinek! Jak na to?
 spánek u stromu
Jíme pravidelně a cvičíme!
Tato rada platí všeobecně. Pro všechny, v každém věku. Jíme menší porce, ale pravidelně! Dobrému spánku také neprospívá konzumace těžkých pokrmů před spaním. Problémy v období menopauzy to jen zhorší. Ke zdravému stravování přidáme též každodenní pohyb. Prospěje nám to fyzicky i psychicky. Vybereme takovou aktivitu, která nás baví, jen tak u ní zůstaneme dlouhodobě. Pokud nejsme na pohyb zvyklé, je v tomto věku nejvyšší čas to změnit. Začít můžeme tím nejpřirozenějším – chůzí. Chodíme na dlouhé svižné procházky. Můžeme zapojit rodinku nebo psího kamaráda. Ten je velice dobrým parťákem.
 spánek u okna
Chladná ložnice a volné oblečení
Jak známo, lépe se spí v ložnici, kde chladněji. Méně topíme a více větráme. Také je potřeba myslet na to, že naše pokožka potřebuje dýchat a přizpůsobit tomu náš „noční úbor“. Vhodné je oblékat na noc volné oblečení z bavlněného materiálu. Odvádí dobře vlhkost, ale zároveň udrží kolem těla teplo.
 
Méně pikantních potravin
Ostřejší potraviny jsou vhodné na snížení hladiny cholesterolu i snížení hodnoty krevního tlaku. Problémy s návaly horka v období menopauzy ale bohužel zhoršují. Raději je vynecháváme. Hlavně večer.
 
Pozor na alkohol, kofein a nikotin
Konzumace těchto návykových látek také není žádoucí. Sklenka dobrého vína občas neuškodí. Ovšem při problémech se spaním to moc dobré řešení usínání také není. Třeba lépe usneme, ale pravděpodobně se budeme budit ještě častěji, alkohol totiž zasahuje do přirozeného cyklu spánku.