Zámek Lednice zná většina obyvatel České republiky, ale jen někteří si jeho krásu prohlédli na vlastní oči. Původní renesanční zámek byl přestavěn v době počínající průmyslové revoluce na honosné sídlo v novogotickém stylu, jehož koncepce se nápadně podobá zámku Hluboká nad Vltavou. Chystáte-li se do těchto končin vypravit, a zajistit si ubytování v hotelích Lednice, které je možné po celý rok, dejte přednost raději teplým měsícům roku od května do září.
Součástí zámeckého komplexu je obrovská plocha tzv. Lednicko-valtického areálu, je to uměle vytvořený krajinný park, o rozloze zhruba tří stovek kilometrů čtverečních (což je plocha téměř srovnatelná s celou Prahou).
Romantické stavby v Lednicko-valtickém areálu
V areálu nechybí ani rozhledna – majitelé panství, Lichtenštejnové, se před projektováním romantických staveb v druhé polovině 19. století inspirovali architektonickými skvosty doby gotiky a antickými stavbami. Mezi nimi se však vyjímá i docela odlišný charakter rozhledny, koncipované jako islámský minaret. Návštěvníci Lednicko-valtického areálu tu mohou vystoupat na některou ze tří vyhlídek, k té nejvyšší vedou celkem tři stovky schodů. Můžete si tak vytvořit alespoň přibližnou představu, jak vnímali Lichtenštejnové před více než sto padesáti lety z výšky 55 metrů nad zemí své vlastní panství. Na základě Benešových dekretů jim však byl majetek na našem území zabaven, a je v současné době i přes soudní spory, neustále v rukou státu.
Skleník – Lichtenštejnové toužili mít v blízkosti svého sídla možnost pozorovat růst i květovou fázi exotických rostlin. To se jim také dařilo již od počátku 18. století, celých 125 let tu byla v provozu dřevěná oranžérie, kterou v polovině 19. století nahradila v duchu počátku průmyslové revoluce velkolepá stavba obřího skleníku. Je zhotoven ze samonosných ocelových bloků, vykládaných skleněnou vitráží a zdobených prvky z šedé litiny. Skleník je dlouhý úctyhodných 92 metrů, široký 13 metrů a vysoký téměř 8 metrů. Veřejnosti je přístupný od února do konce září.