Klasický hypoteční úvěr na bydlení je produktem většiny bank a není zapotřebí ho nijak složitě představovat. Má své výhody i nevýhody a je primárně určen k financování vlastního bydlení. Proti němu stojí americká hypotéka, která je tak trochu nešťastně pojmenovaná. Nejedná se totiž o hypotéku v pravém slova smyslu. Je asi někde na pomezí klasické hypotéky a dlouhodobého spotřebitelského úvěru. Pojďme si tedy představit její přednosti, ale i negativa, o kterých jste možná až doposud neměli tušení.
Účelovost
Americká hypotéka je neúčelový úvěr, díky čemuž odpadá celá řada papírování a tolik nenáviděné byrokracie. Peníze z ní můžete čerpat na cokoliv-cestování, studium v zahraničí, bydlení, pořízení automobilu atd. Mnoho lidí volí tento typ úvěru právě pro jeho benevolentnost.
Úroková sazba
Úroková sazba je jeden z aspektů, který každého žadatele zajímá snad ze všeho nejvíce. I tady však americká hypotéka obstojí, nabízí velmi výhodnou úrokovou sazbu kolem 3%. Je ale zapotřebí dodat, že úroková sazba u hypoték na bydlení se pohubuje kolem 1,5%. Americkou hypotékou je tedy velmi nevýhodné financovat bydlení, neboť se může několikanásobně prodražit. I tak je ale úroková sazba o poznání výhodnější než v případě dlouhodobých spotřebitelských úvěrů, kde se aktuálně můžeme setkat s úrokem přes 10%.
Maximální výše hypotéky
Americká hypotéka není tak všespásný úvěrový produkt, jak by se na první pohled mohlo zdát. Není jí totiž možné čerpat v 100%, ale nejvýše je možné získat nějakých 70% hodnoty hypotéky. Zbylých 30% je zapotřebí financovat z vlastních zdrojů. Jako u běžného hypotečního úvěru, i zde je zapotřebí zástava nemovitosti, kdy banka podá žádost na katastr nemovitostí o zástavní břemeno.
Americké hypotéky však už dlouho nenabízí pouze bankovní domy, ale i nebankovní společnosti. Nebankovní americké hypotéky tak můžete do svého hledáčku zařadit také.