Velkému procentu lidí připadá vytváření kontrolního seznamu úkolů či povinností jen jako ztráta času. Přitom sestavit dobrý seznam zabere jen pár minut a divili by se, kolik času se právě s takovým chytrým a jednoduchým seznamem dá ušetřit a využít lépe. Jenže musí se umět používat.
Jsem jedna z těch lidí, kteří by bez seznamů úkolů nepřežili. Mám aplikaci v mobilu na kontrolní seznamy, abych měla své poznámky stále při sobě. Bez seznamu bych nemohla nakupovat, pracovat ani uklízet byt.
Ideální je věnovat každé ráno nebo večer pět až deset minut plánování nového dne. Člověk se díky tomu cítí lépe, má věci pod kontrolou a nebojí se, že na něco zapomene. Doporučuje se rozdělení položek seznamu na ty přednostní a nezbytně nutné, a na ostatní, které nemají prioritu a mohou se v případě nedostatku času přesunout do dalšího dne. Je jen na vás, zda využijete na sepsání svůj mobil nebo jiný digitální přístroj nebo jestli zvolíte papírovou formu a své seznamy úkolů si budete psát třeba do svého diáře či na samostatný poznámkový blok.
Pravděpodobně ani vy jste nikdy nepotkali milionáře se seznamem úkolů v ruce. Někteří odborníci na management času vám budou tvrdit, že seznamy úkolů nefungují. Je totiž dokázáno, že některé položky na svém seznamu nikdy nesplníte. Potíž je hlavně v tom, že některé úkoly trvají déle než jiné. Člověk má potom tendenci splnit úkoly, které zaberou nejmenší množství času. A vyhýbá se těm trvajícím delší dobu.
Na druhou stranu vám seznam dává možnost uspořádat si týden, den i hodinu. Orientujete se díky němu lépe ve svých povinnostech. Vše máte přehledně rozepsáno a odškrtávání dokončených úkolů způsobuje pocit naplnění. Když se večer podíváte na odškrtané položky, často zjistíte, že váš den měl smysl.
Další kritici tvrdí, že si seznamy úkolů způsobujeme zbytečný stres. Pokud nesplníme vše, co jsme si na den naplánovali nebo úkoly plníme pomalu, máme tendenci být ve stresu. Jenže ve stresu budeme v tomto případě i bez seznamu.